Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri
31 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 560 kez okundu.

Gebelik Belirtileri

hamilelik belirtileri

Gebe Kalma

 

Her evli kadının evlendikten belli bir süre sonra monoton hayatlarından kurtulmaları için hamile kalmak bir alternatif ve doğal bir gereksinimdir. Evliliğin tadı tuzu gibi görülen evdeki herkesin neşe kaynağı yeni bir bebek hayatın farklılığıdır. Gebe kalmak isteyen bayanlar öncelikle korunuyorlar ise korunmayı bırakmalı ve normal cinsel hayatlarına devam etmelidirler.

Yeni evli çiftlerin ya da korunmayı bırakan çiftlerin korunmayı bıraktıktan sonra bir yıl içerisinde gebeliğin oluşması ihtimali yüksektir. Bir an önce hamile kalmak isteyen bayanlar ise hamile kalabilecekleri en uygun tarih adet tarihlerinden 14 gün sonrasındaki ilk 3 gün olarak hesaplanmaktadır.

 

 Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 

Gebe kaldıktan sonra bunu testlerde ortaya çıkmadan önce sizde olan bazı değişimlerden de anlayabilirsiniz.

gebelik-belirtileri-3

 • Adet Gecikmesi; Düzenli adet gören bayanlar için hamileliğin ilk belirtisi hiç şüphesiz ki adet gecikmesidir. Bebeğiniz henüz çok küçük bir cenin olduğu için henüz kendinizde bir değişim hissetmeseniz de adet tarihiniz 2-3 gün gecikti ise bu hamile olduğunuzun belirtilerinden ilkidir.
 • Mide Yanması; Kişiden kişiye değişmekle birlikte adet gecikmesinden 1-2 hafta sonra mide yanma şikâyetiniz olabilir. Özellikle yemeklerden sonra ağızda kalan acı tat ve reflü hastalığına benzer mide yanması hamileliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Halsizlik – YorgunlukBirden ortaya çıkan ve bir türlü anlam veremediğiniz halsizlik ve yorgunluk hissinin de muhtemel nedeni gebeliktir. İçinizde oluşan kelebeğiniz için vucudunuz çok çalıştığı için sizi yorgun düşürüyor.
 • Mide Bulantısı: Mide bulantısı genellikle 4 – 5 haftalıkken kendini gösterir ve bulantılar normal hamilelikte 3 ya da 4 aya kadar devam eder. Bazı hamileliklerde mide bulantısı kusma ile sonuçlanırken; bazılarında ise kişiyi rahatsız eden bir bulantı olarak yaşanır, geçer ve zaman zaman kendini yeniden gösterir.
 • Aş Erme veya Tiksinme; Sigara, kahve ve alkol gibi ürünlere karşı tiksinti olmadık ürünleri ise isteme ilginçliği yaşayabilirsiniz. Sürekli bir açlık hissi kendinizi tanımanızı zorlayacaktır.
 • Sık Sık İdrara Çıkma; Gebelik sırasında artan hormonlarınız vücuttaki kan miktarının artmasıyla kalmıyor idrar artışına da neden oluyor bu artışa bağlı oluşan basıncı dengelemek için de sık idrara çıkılması gerekiyor. Yapılan yanlışlardan biri  sık sık idrara çıkmamak için içilen su miktarını azaltmak hatasıdır. Çünkü böbreklerin suya ihtiyacı vardır ve gebelik döneminde su bebeğin gelişimi açısından önemlidir.
 • Bel ve Sırt Ağrısı – Şişkinlik; Adet ağrısından daha farklı şiddetli bir ağrı belinizde hissedebilirsiniz.
 • Vajinal Akıntı ve Kanama; Kanama normal adet kanaması gibi parlak kırmızı renkli değildir az miktarda pembe veya kahverengi renklidir. Yumurtanın rahime yerleşmesiyle ortaya çıkar. Vajinal kanamayla birlikte akıntı miktarında da artış vardır.
 • Memelerde Büyüme ve Hassasiyet; Gögüslerinize dokununca ağrı ve hassasiyetin artması ve yavaş yavaş büyümesi gebeliğin size etkileridir.
 • Ağızda Metalik Tat Hissi; Dilin arkasında alışkın olmadığınız metelik bir tat alıyorsanız ve rahatsızlık duyuyorsanız muhtemelen hamilesiniz.Ağızdaki bu tat aynı zamanda ağızdaki salyalanma miktarını da arttıracaktır. Bu metalik tattan limonata , portakal suyu, elma suyu içerek bu hissi azaltabilirsiniz.

 Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınların en çok arzu ettiği şey hamile kalmak ve bir evlat sahibi olmak. Zorlu birçok acı ve mutluluk ile dolu dolu 9 ay sonunda beklenen mucize gerçekleşir. Hamilelik süresini doktorlar 40 hafta üzerinden baz alır. Çünkü birçok bayan son adet tarihini, ilişki gününü net olarak hatırlamaz ya da döllenme 14. gün gerçekleşmez. Daha erken ya da daha geç döllenme olabileceği için 40 hafta üzerinden baz alınır bu süreç.

Hamilelik öncesinde hormonal artış ve düşüşler yaşanır. Bu durum çoğu zaman gebelik öncesinde fiziksel değişimlere yol açar ve bu sayede gebelik üzerine tanı koymaya çalışılır. Bazı bayanlarda yumurtlama döneminin ardından birkaç gün sonra bile hamilelik belirtileri gözlemleyebilirken, bazı bayanlarda ise bu süre 3 aya kadar çıkabilir. Bu nedenle kesin olarak şu kadar günde kesinleşir diye bir şey yoktur. Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterir.

Gözlemlenebilecek belirtilerden bazıları arasında

 • sık sık idrara çıkma,
 • ruh halinde veya duygu yoğunluğu üzerinde değişiklikler,
 • halsizlik ve sürekli uyku halleri,
 • kokulara karşı hassasiyet,
 • kabızlık ve göğüslerde hassasiyet

yer alır ancak unutulmamalıdır ki bu belirtiler de bir kadında hamile olmadığında da rastlanabilir. Yani bu belirtilerle karşılaşan her kadın hamiledir sonucu çıkarılamaz. Bazı rahatsızlıklar sonrasında da bu belirtiler yaşanabilir.

Bazı bayanlarda ise adet gecikmesi ya da kesilme görülmez. Hamileliği süresince adet görülebilir. Bu nedenle tüm bu belirtiler yer almasa bile hamile olabilirsiniz. Çoğunlukla 4. Haftası dolmadan bunu hissedebilmek ya da bu belirtileri yorumlayabilmek mümkün değildir. Bu nedenle adet tarihi bitimi itibari ile yeni ay içerisinde adet başlama tarihini göz önünde bulundurmak gerekir. Tüm bu belirtileri hamileliği boyunca yaşayan kişiler de mevcuttur. Kişinin psikolojisi, mevsimsel şartlar ve yaşanılan ortam belirtiler üzerinde değişkenlik gösterebilir. Çoğu zaman bilinen belirtiler dışında daha sık yemek yeme ihtiyacı ve ruhsal huzursuzluk gözlemlenebilir. Adet gecikmesi durumu bilinen en yaygın hamilelik belirtisidir çünkü çok az bir bayan hamileliği süresince de adet görmeye devam eder. Yüzde 15 lik bir dilim ise hamileliğinin belli dönemlerinde adet görebilir fakat sonrasında kesilir. Gebelik durumu bu nedenle her kişi üzerinde farklı etkiler yaratır ve bu nedenle de başka kişilerin gebelik süreci ile kıyaslanmamalıdır.

Bu belirtilerin ardından kesin olarak emin olmak için en etkili yöntemi kan testi olduğunu ve bu testin sonucunda pozitif sonuç alınırsa gebelik durumunun olduğu anlaşılır. Kan testinin öncesinde ise eczanelerde bulunan erken gebelik testi kan testinin aksine sağlık ocakları ya da hastanelerden önce evde kolaylıkla uygulanabilir. Fakat gebelik testi yapmak için adetinizin 3 hafta kadar gecikme durumu size daha doğru sonuçlar sunar. Adet gecikmesinin ardından ilk haftalık süreç içerisinde sağlıklı sonuç alınamayabilir. Kan testi öncesinde sizi rahatlatacaktır fakat sonrasında bir kan testi yapılmasının daha kesin bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Kan testinde Beta HCG değerinin 0.5 değerinin üzerinde bulunması durumunda çoğunlukla gebelik tespit edilir. Eczanelerden alınan gebelik testlerinde yüzde 20 lik bir yanılma payı bulunmaktadır. Hamilelik belirtileri yoğun olarak hissediliyorsa ve gebelik testi negatif durumdaysa kan ve idrar testi ile kesinleştirmek en doğru adım olacaktır. Böylece hamilelik sürecinin ilk ayları içerisinde bazı küçük gelişmeler sonrası net ve kesin adımlar atılabilir. Ev içerisinde yapılan testler daha cazip gelebilir fakat kan ve idrar testlerinin ardından kesin sonuçlar elde edilir. Son dönemlerde uygulanmıyor olsa da eskilerimizin uyguladığı birçok test hamileliğe dair doğru belirtiler vermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git