Dış Gebelik Nedir

Dış Gebelik Nedir
3 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 398 kez okundu.

Dış Gebelik Nedir

 

Bebek hayali kuranların gebe kalmak için gösterdikleri çaba bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Adet döneminizin gecikmesi hamile olduğunuza dair bulgulardan sadece bir tanesidir. Adetinizin gecikmesine bağlı olarak yapacağınız gebelik testlerinin pozitif çıkması hayalinize ulaştığınızın sinyalleri arasındadır. Aynı zamanda göğüslerde hassasiyet, bulantı ve bulantıya bağlı kusmalar hamile olduğunuzu kanıtlar niteliktedir.

 

Kan ve idrar tetkiki sonucunun pozitif çıkması ve hamilelik belirtileri bazı durumlarda dış gebeliğin olduğunu gösterir. Dış gebelik nedir özellikle bebek hayali kuran kadınların araştırdığı konulardandır. Dış gebelik rahim kanallarına yerleşen embriyo zaman geçtikçe büyümeye başlar. Büyümeyle beraber kanalların gerilmesine neden olur. Kanallar gerildiği zaman o bölgede yırtılmalara bağlı kanamalar meydana gelir. Eğer ki anne adayı bunu ciddiye almaz ve uzman bir hekime başvurmazsa ölümle sonuçlanabilir.

 

 Dış gebelikte görülen en yaygın belirtiler nelerdir?

 

Dış gebelik normal gebelik ile aynı belirtileri kişiye hissettirir. Göğüslerde hassasiyet ve acı, adet gecikmesi, mide bulantısı en sık görülen belirtiler arasındadır. Buna bağlı kan ve idrar tahlillerinin sonucunun pozitif çıkması normal gebelikle tüm belirtiler aynıdır. Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar ve hissedilebilir hareketlilik dış gebeliğin olduğunu kanıtlamaktadır.

 

 Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

 

Dış gebeliğin olduğu yalnızca yapılan detaylı ultrason ile belli olur. Dış gebelik olduğu tam anlamıyla anlaşıldığında ilaç tedavisiyle embriyonun düşürülmesi sağlanır. Eğer ki tüpte kalan ve yırtılmaya sebep olan embriyo kanama halinde olduysa mutlaka cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale acısız bir şekilde yapılmaktadır.

 

 Dış gebelik tedavisi sonrası hasta kontrollerinin önemi nedir?

 

Dış gebelik geçiren kişinin kesinlikle doktor tavsiyelerine uyması gerekir. Doktorun kontrol amaçlı çağıracağı her randevuyu aksatmamalıdır. Aynı zamanda dış gebelik riskine karşı bhCG testini yaptırmalıdır. BhCG testinin yapılmasındaki amaç dış gebelik riskinin atlatılıp atlatılmadığını kontrol etmektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git